Čeština
English
  • Vítejte na stránkách NLP Centra!
  • Zapojte se do vývoje softwarových nástrojů!
  • Analýza přirozeného jazyka
  • Vyzkoušejte si korpusy o velikosti knihoven online!
  • Studujte jednu ze specializací!
  • Členové laboratoře

Ogg Vorbis

Je zcela otevřená, nepatentovaná, profesionální technologie pro komprimaci zvuku a "streaming"s veškerými výhodami Open Source. Přibližně se rovná jiným formátům, které se používají k ukládání a přehrávání dígítální hudby, jako jsou MP3, VQF, AAC a jiné digitální formáty. Od výše jmenovaných se však liší, neboť je zcela zdarma a nepatentovaný.

Vorbis je také "ztrátový" formát, avšak pro snížení ztrát používá vyšší akustické modely. 

Licencování

Ogg Vorbis je zcela zdarma pro komerční i nekomerční použití. Všechny programy jsou vyvíjeny pod podmínkamiGNU GPL nebo GNU General Public License. Podrobnosti můžete najít na adrese www.gnu.org.

Porovnání velikostí souborů s formátem MP3

Dva soubory zakódované stejným bitovým tokem budou mít vždy stejnou velikost, pokus jsou kódovány pomocíCBR (Constant BitRate). Současná verze Vorbis Beta komprimuje soubory pouze v VBR (Variable BitRate), který produkuje soubory menší velikosti a lepší kvality. Současné soubory vyrobené Vorbis Beta mají stejnou velikost, jako 128Kb/s MP3 soubory, avšak zní lépe. 

Bitrate

Maximum není stanoveno. Vorbis je odladěn pro bitový tok 16kb/s až 128 kb/s na kažný kanál. Avšak nic vám nebrání v tom, abyste komprimovali soubor a 512kb/s nebo 8kb/s. 

Jedinečné rysy Ogg Vorbis

Vorbis má dobře definovánu a vymezenu hlavičku na poznámky, která je jednoduše použitelná, rozšiřitelná a vyhýbá se potřebě clunky hacks jako v případě ID3 tagů. Dále má škálovaný bitrate, takže jej můžete upravovat, aniž byste museli soubor znovu enkódovat. Soubory ve formátu Vorbis mohou být postupně editovány vzorky granularity. Vorbis podporuje 1, 2 a více kanálů a soubory mohou být logicky spojovány dohromady.