Konzultace s vedoucím

Co můžete chtít po vedoucím práce? Co naopak po něm chtít nemůžete?

Jsou práce, u kterých je předem jasné, jak má výsledek vypadat. Typicky dostanete dost přesné zadání a poměrně malý prostor pro vlastní invenci. Jsou také práce, kde je zadání dost mlhavé a o výsledku nepanuje přesnější představa. V tomto případě můžete vytvořit zajímavou práci, přestože bude mít např. negativní výsledek. Nebojte se toho, vedoucí by vám měl poradit, jak negativní výsledek prezentovat.

Především se sejděte poprvé a domluvte se na postupu. Na práci pracujete vy, ale vedoucí je tu od toho, aby vám pomohl. Typicky vám nebude pomáhat s kódem, ale spíš vám poradí, jaké knihovny, testy, algoritmy použít (nebo jaké naopak nepoužít).

Stanovte si časový plán. Vedoucí práce neodpovídá za to, že nestíháte. Někteří vedoucí vyžadují pravidelné schůzky nebo aspoň zprávy. Berte to jako pozitivum - někoho zajímá vaše práce. Vedoucí vám může pomoci navrhnout si realistické cíle.

Neodkládejte písemnou část práce na dobu, až bude vše naprogramované - vždycky můžete program opravovat, vylepšovat a rozšiřovat, je to nekonečný proces. Písemnou část ale někdy napsat musíte. Berte písemnou část pozitivně: průběžné psaní vám může pomoci ujasnit si myšlenky a priority.

Vedoucí práce vám typicky může pomoci, pokud se na čemkoliv zaseknete, tj. nevíte jak dál, přestože jste zkoušeli nějaká řešení. Už to sebralo mnoho času a výsledek se nedostavil. To se stává. I vašemu vedoucímu se to pravděpodobně stalo.

Před obhajobou je dobré si prezentaci vyzkoušet. Požádejte vedoucího, ať vám věnuje čas a poslechne si, co chcete před komisí říci a ukázat.



Backlinks: Česky:Tipy