Changes between Version 2 and Version 3 of cs/TopicRecognition


Ignore:
Timestamp:
Mar 9, 2014, 5:56:59 PM (10 years ago)
Author:
Zuzana Nevěřilová
Comment:

--

Legend:

Unmodified
Added
Removed
Modified
 • cs/TopicRecognition

  v2 v3  
  33
  44== Témata (topics) ==
  5 
  65Tématem (topic) ve větě jsou takové fráze, které by bylo možné označit za ''klíčová slova'' (či obecněji za '''klíčové fráze'''). Každá věta může obsahovat více témat, ale je v pořádku, pokud neobsahuje žádné. Zatím nás zajímají pouze jmenné fráze a předložkové fráze (tj. ne slovesa ani příslovce).
  76
  87== Zadání lingvistického úkolu do IB030 Úvod do počítačové lingvistiky ==
  9 
  10 Cílem je vytvořit část výše zmíněné databáze. Každý student přečte a vyhodnotí 70 krátkých textů (perexy z novinových zpráv) a vyznačí v nich témata - očekáváme, že jich bude v každém textu okolo pěti. Počítáme průměrně 5 minut na přečtení článku a výběr témat (ze začátku to zřejmě bude více, pak to půjde rychleji, jak si osvojíte pokyny). Následují pokyny k vypracování otázek.
   8Cílem je vytvořit část výše zmíněné databáze. Každý student přečte a vyhodnotí 70 krátkých textů (perexy z novinových zpráv) a vyznačí v nich témata - očekáváme, že jich bude v každém textu okolo pěti. Počítáme průměrně 5 minut na přečtení článku a výběr témat (ze začátku to zřejmě bude více, pak to půjde rychleji, jak si osvojíte pokyny). Následují pokyny k vypracování otázek.
  119
  1210 * každý anotátor dostane náhodný vzorek z perexů z nedávných novinových článků
  1311 * klíčové fráze musí být jmenné nebo předložkové fráze, což znamená:
  14     * fráze musí být souvislý podřetězec v textu (frázi musíte uvést přesně tak, jak se v textu vyskytuje)
  15     * fráze musí obsahovat podstatné jméno (např. ''prezident'') - tomuto podstatnému jménu říkáme '''hlava''' (head)
  16     * fráze může obsahovat více podstatných jmen, která rozvíjejí hlavu, v tom případě jsou součástí všechna - hlava i podstatná jména rozvíjející (např. ''prezident Francie'')
  17     * fráze může obsahovat přídavná jména, která rozvíjejí podstatné jméno (např. ''Česká republika'', ''prezident Spojených států'')
  18     * fráze může obsahovat příslovce, jen pokud rozvíjejí jmennou nebo předložkovou frázi či její část (např. ''velmi arogantní postoj''), neočekáváme však mnoho výskytů
  19     * v případě přísudku jmenného se sponou, může fráze obsahovat pouze přídavné jméno, případně přídavné jméno rozvité příslovcem (např.
  20     * fráze může být rozvinuta předložkovou frází (např. ''mistrovství světa v krasobruslení'')
  21     * fráze může být také předložková fráze (např. ''pro prezidenta Ukrajiny'')
  22     * fráze by neměla obsahovat koordinaci (čárky nebo spojky), pokud nejde o ustálenou koordinaci (např. ''Trinidad a Tobago'' je OK, zatímco ''prezident a ministr'' ne)
  23     * fráze může obsahovat neslova (zkratky, číslice)
   12   * fráze musí být souvislý podřetězec v textu (frázi musíte uvést přesně tak, jak se v textu vyskytuje)
   13   * fráze musí obsahovat podstatné jméno (např. ''prezident'') - tomuto podstatnému jménu říkáme '''hlava''' (head)
   14   * fráze může obsahovat více podstatných jmen, která rozvíjejí hlavu, v tom případě jsou součástí všechna - hlava i podstatná jména rozvíjející (např. ''prezident Francie'')
   15   * fráze může obsahovat přídavná jména, která rozvíjejí podstatné jméno (např. ''Česká republika'', ''prezident Spojených států'')
   16   * fráze může obsahovat příslovce, jen pokud rozvíjejí jmennou nebo předložkovou frázi či její část (např. ''velmi arogantní postoj''), neočekáváme však mnoho výskytů
   17   * v případě přísudku jmenného se sponou, může fráze obsahovat pouze přídavné jméno, případně přídavné jméno rozvité příslovcem (např.
   18   * fráze může být rozvinuta předložkovou frází (např. ''mistrovství světa v krasobruslení'')
   19   * fráze může být také předložková fráze (např. ''pro prezidenta Ukrajiny'')
   20   * fráze by neměla obsahovat koordinaci (čárky nebo spojky), pokud nejde o ustálenou koordinaci (např. ''Trinidad a Tobago'' je OK, zatímco ''prezident a ministr'' ne)
   21   * fráze může obsahovat neslova (zkratky, číslice)
  2422 * vybírejte maximální klíčové fráze, které je možné považovat za jeden celek (např. ''sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher''), rozvití, která obsahují koordinaci nevybírejte (např. ''bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher'' jsou dva celky)
  2523 * vybraná témata napište pod text '''přesně tak, jak jsou v textu''', každé na nový řádek
   
  4341učitel:učitel
  4442}}}
  45 
  4643{{{
  4744kometu Ison:kometa Ison
   
  5148od nudného života:nudný život
  5249}}}
  53 
  5450=== Negativní příklady ===
  55 
  5651''Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začal mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení Motosalon.''
  5752
   
  7772
  7873''Přes sto padesát medailí ročně. Za třicet let jich studenti Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně nasbírali téměř pět a půl tisíce. Právě dnes si škola připomíná třicet let svojí existence. Oslavy začnou v sedm večer ve sportovní hale Sokola v Kounicově ulici.''
   74
  7975{{{
  8076téměř pět a půl tisíce medailí:téměř pět a půl tisíce medailí
   
  8581studenti Sportovního gymnázia:studenti Sportovního gymnázia
  8682}}}
  87 neúplná fráce - jiný význam (zde je podstatné to, že jde o konkrétní gymnázium, tj. správně mělo být ''studenti Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně'' nebo ''studenti Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka'')
   83neúplná fráze - jiný význam (zde je podstatné to, že jde o konkrétní gymnázium, tj. správně mělo být ''studenti Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně'' nebo ''studenti Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka'')
  8884
  8985{{{
   
  9389
  9490== Vyhodnocení úkolu ==
  95 
  9691Za splnění úkolu můžete získat 0-20 bodů. Z vámi zpracovávaných textů bude náhodně vybráno několik, u nichž zkontrolujeme, zda vybraná témata splňují kritéria popsaná výše. Za každé vybrané téma splňující kritéria dostanete 1 bod, celkové body budou přepočítány do max.20 podle počtu kontrolovaných textů. Porušení globálních instrukcí (např. špatný formát souboru, zvolení tématu, které není souvislým podřetězcem textu) bude sankcionováno deseti zápornými body.
  9792
  9893V případě nejasností a otázek se neváhejte obracet e-mailem na skupinovou adresu ib030ling@aurora.fi.muni.cz, která zahrnuje následující lidi:
  9994
  100     Aleš Horák
  101     Zuzana Nevěřilová
  102     Vojtěch Kovář
   95  Aleš Horák[[BR]]Zuzana Nevěřilová[[BR]]Vojtěch Kovář
  10396
  10497Pamatujte, že nejhloupější otázka je ta, která zůstala nepoložena.
  10598
  106 Na uvedenou adresu rovněž zašlete výsledek vaší práce. 
   99Na uvedenou adresu rovněž zašlete výsledek vaší práce.