Changes between Version 2 and Version 3 of cs/ElektronickaPostaCZPJ


Ignore:
Timestamp:
Jul 31, 2014, 1:22:25 PM (9 years ago)
Author:
xkocinc
Comment:

--

Legend:

Unmodified
Added
Removed
Modified
 • cs/ElektronickaPostaCZPJ

  v2 v3  
  1 = Elektronická pošta v NLPlab = #Elektronick.2BAOE_po.2BAWE-ta_v_NLPlab
  2 [[BR]]  Laboratoř má vlastní poštovní server na počítači `aurora`. Každý člen laboratoře má tedy vlastní e-mailovou adresu: `uzivatel@aurora.fi.muni.cz`. Pokud si přejete, aby vám pošta chodila na jinou adresu, je třeba si nastavit její přeposílání (viz. [http://www.fi.muni.cz/tech/unix/dorucovani.xhtml technické informace]).
   1= Elektronická pošta v CZPJ =
   2Centrum má vlastní poštovní server na počítači `aurora`. Každý člen Centra má tedy vlastní e-mailovou adresu: `uzivatel@aurora.fi.muni.cz`. Pokud si přejete, aby vám pošta chodila na jinou adresu, je třeba si nastavit její přeposílání (viz. [http://www.fi.muni.cz/tech/unix/dorucovani.xhtml technické informace]).
  33
  44Pro lokální čtení pošty je na každém stroji nainstalován program `mutt`, případně `alpine`. Není třeba se pro čtení pošty připojovat na počítač `aurora`.
  55
  6 == !WebMail == #WebMail
   6== !WebMail ==
  77Pro čtení (i odesílání) pošty, která vám chodí na auroru, můžete použít webové rozhraní. Stačí kliknout na odkaz "Webmail" v [https://nlp.fi.muni.cz/nlpis NLP IS]u. 
  88
  99Budete  se muset nejprve autentizovat pro přístup k webmailu a poté ještě v  samotné aplikaci. Pro obě autentizace použijte stejné heslo jako do NLP  ISu.   
  1010
  11 == Filtrování spamů == #Filtrov.2BAOE-n.2BAO0_spam.2BAW8-
   11== Filtrování spamů ==
  1212Na serveru `aurora.fi.muni.cz` je nastaveno systémové filtrování nevyžádané pošty. Emaily jsou hodnoceny programem SpamAssassin, ty které jsou označeny jako spam, jsou potom filtrovány pomocí programu `procmail`.
  1313
   
  2626Kontrolujte  také pravidelně mailbox pro ukládání spamů. Mohou se vyskytnout tzv.  false-positives, tedy emaily, které nejsou spamy, ale byly chybně  ohodnoceny jako spam a dostaly se tak do spamového mailboxu. Naopak je  také možné, že ne každý spam bude jako spam ohodnocen a může tak  propadnout do Vašeho běžného mailboxu.
  2727
  28 Tyto situace je možné řešit pomocí programu `sa-learn`. Tento program umí učit !SpamAssassin, které maily má považovat za spam a které ne. Více se dozvíte v manuálové stránce (man sa-learn). `sa-learn` je dostuný na laboratorních serverech `aurora`, `athena` a na stanicích s testing/unstable (3.1) verzí operačního systému Debian GNU/Linux.
   28Tyto situace je možné řešit pomocí programu `sa-learn`. Tento program umí učit !SpamAssassin, které maily má považovat za spam a které ne. Více se dozvíte v manuálové stránce (man sa-learn). `sa-learn` je dostuný na serverech CZPJ `aurora`, `athena` a na stanicích s testing/unstable (3.1) verzí operačního systému Debian GNU/Linux.