wiki:cs/Chatboty

Chatboty

Workshop Centra zpracování přirozeného jazyka

Téma konverzačních programů neboli chatbotů jsme zpracovali hned ve dvou workshopech: jeden pro studenty Masarykovy JUniverzity (http://www.mjuni.cz), jeden pro středoškoláky v rámci programu PoznejFI (https://poznej.fi.muni.cz/)

Chatboty na MjUNI

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/Chatboty/scratch.png

Lidé uvažovali nad mluvícími stroji dávno předtím, než začali vyrábět počítače, jak je známe dnes. Historie chatbotů se začala psát v 60. letech 20. století a od té doby udělaly chatboty velký pokrok.

Zkusíme naprogramovat chatbot v programovacím jazyce ScratchX s využitím rozšíření pro zpracování češtiny. Chatbot umí oslovit pátým pádem, umí poznat, když je uživatel vulgární a umí pozdravit. Scratch nabízí dost možností, jak chatbotu přidat atraktivní vzhled. Můžete si to vyzkoušet i na vlastním počítači.

Chatboty na PoznejFI

Na PoznejFI měli studenti za úkol nainstalovat a spustit chatbot na platformě Slack (www.slack.com). Náš příkladový chatbot vede konverzaci o počasí, dovede najít aktuální informace o počasí pomocí rozhraní Open Weather Map (www.openweathermap.org). Chatbot využívá technik strojového učení, aby se dokázal v konverzování zlepšovat. Pro práci s větami v českém jazyce využívá chatbot webových služeb NLPC.

Chatbot můžete zprovoznit i na svém počítači a dále upravovat.

Last modified 6 years ago Last modified on Mar 13, 2018, 2:25:25 PM

Attachments (1)

Download all attachments as: .zip