wiki:cs/FAQ

Version 2 (modified by xkocinc, 10 years ago) (diff)

--

Často kladené otázky potenciálních zájemců o spolupráci

Pokud máte zájem spolupracovat s NLPlab a nejste si jisti, zda je to ta správná volba, přečtěte si odpovědi na následující otázky (a s největší pravděpodobností zjistíte, že Vaše obavy jsou neopodstatněné):

Na FI nestuduji dlouho a nevím, jestli toho umím dost.
Mohl bych přesto spolupracovat s NLPlab?

Ano. Máme zájem o každého, kdo je ochoten se zapojit do práce v NLPlab. U všech předpokládáme chuť naučit se "za pochodu" mnoha novým věcem. Pokud tato kritéria splňujete, přijďte mezi nás.

Ve škole mě nikdy nebavila čeština ani jiné jazyky.
Nebyla by pro mě spolupráce s NLPlab nuda?

Rozhodně ne!
Je sice pravda, že vše, co děláme, se nějak týká jazyka - souvisí s tím ale mnoho úkolů, při jejichž řešení se s jazykem vůbec nesetkáte. Jako příklad lze uvést crawling a zpracování dat z Internetu, tvorba webových či grafických aplikací pro efektivní přístup k datům, správa serverových aplikací a mnoho dalších zajímavých programátorských a informatických úkolů. Tedy, i pro lidi, kteří nemají rádi jazyky, se najde dostatek zajímavé práce, u které se nebudou nudit.

Díval jsem se na nabízené úkoly, ale takřka ničemu nerozumím. Je to problém?

Ne, tím se rozhodně nenechte odradit. Raději zajděte za zadavatelem úkolu nebo vedoucími laboratoře, ti Vám zadání rádi vysvětlí, případně pomohou s výběrem úkolu, který nejlépe odpovídá Vašim schopnostem.

Je pravda, že všechny v laboratoři nutíte programovat v Pythonu?

perl -e 'print "To je bohapustá lež,\n"'
python -c 'print "ale na druhé straně ..."'

v případě, že noví členové laboratoře dosud nepracovali s žádným skriptovacím jazykem, na základě našich dobrých zkušeností jim doporučujeme se naučit Python.

Jak laboratoř funguje časově? Kdy do ní můžu chodit?

Do laboratoře její členové chodí, kdy mají čas. Kromě toho se jim doporučuje navštěvovat Laboratorní seminář.

Na jak dlouho se člověk stane členem NLPlab?

Každý je členem laboratoře tak dlouho, dokud v ní vyvíjí nějakou prospěšnou činnost (zejména práci na některém z úkolů).