Changes between Version 11 and Version 12 of cs/FAQ


Ignore:
Timestamp:
Jul 22, 2014, 12:00:25 PM (8 years ago)
Author:
Zuzana Nevěřilová
Comment:

--

Legend:

Unmodified
Added
Removed
Modified
 • cs/FAQ

  v11 v12  
  11= Často kladené otázky potenciálních zájemců o spolupráci =
  2 Pokud  máte zájem spolupracovat s CZPJ a nejste si jisti, zda je to ta  správná volba, přečtěte si odpovědi na následující otázky (a s největší  pravděpodobností zjistíte, že vaše obavy jsou neopodstatněné):
   2Pokud  máte zájem spolupracovat s CZPJ a nejste si jisti, zda je to ta správná volba, přečtěte si odpovědi na následující otázky (a s největší  pravděpodobností zjistíte, že vaše obavy jsou neopodstatněné):
  33
  4  * '''Na FI nestuduji dlouho a nevím, jestli toho umím dost.  Mohl bych přesto spolupracovat s CZPJ?[[BR]]'''Ano.  Máme zájem o každého, kdo je ochoten se zapojit do práce v CZPJ. U  všech předpokládáme chuť naučit se "za pochodu" mnoha novým věcem. Pokud  tato kritéria splňujete, přijďte mezi nás.[[BR]][[BR]]
  5  * '''Ve škole mě nikdy nebavila čeština ani jiné jazyky.  Nebyla by pro mě spolupráce s CZPJ nuda?[[BR]]'''Rozhodně ne! [[BR]]Je sice pravda, že vše, co  děláme, se nějak týká jazyka - souvisí s tím ale mnoho úkolů, při  jejichž řešení se s jazykem vůbec nesetkáte. Jako příklad lze uvést  crawling a zpracování dat z Internetu, tvorba webových či grafických  aplikací pro efektivní přístup k datům, správa serverových aplikací a  mnoho dalších zajímavých programátorských a informatických úkolů. Tedy, i pro lidi, kteří nemají rádi jazyky, se najde dostatek zajímavé práce, u které se nebudou nudit.[[BR]]
   4 * '''Na FI nestuduji dlouho a nevím, jestli toho umím dost.  Mohl bych přesto spolupracovat s CZPJ?[[BR]]'''Ano.  Máme zájem o každého, kdo je ochoten se zapojit do práce v CZPJ. U  všech předpokládáme chuť naučit se „za pochodu“ mnoha novým věcem. Pokud  tato kritéria splňujete, přijďte mezi nás.
  65
  7  * '''Díval jsem se na nabízené úkoly, ale takřka ničemu nerozumím. Je to problém?[[BR]]'''Ne,  tím se rozhodně nenechte odradit. Raději zajděte za zadavatelem úkolu  nebo vedoucími Centra, ti vám zadání rádi vysvětlí, případně pomohou  s výběrem úkolu, který nejlépe odpovídá vašim schopnostem a chutím.[[BR]]
   6 * '''Ve škole mě nikdy nebavila čeština ani jiné jazyky.  Nebyla by pro mě spolupráce s CZPJ nuda?[[BR]]'''Rozhodně ne! [[BR]]Je sice pravda, že vše, co  děláme, se nějak týká jazyka - souvisí s tím ale mnoho úkolů, při  jejichž řešení se s jazykem vůbec nesetkáte. Jako příklad lze uvést  crawling a zpracování dat z Internetu, tvorba webových či grafických  aplikací pro efektivní přístup k datům, správa serverových aplikací a  mnoho dalších zajímavých programátorských a informatických úkolů. Tedy, i pro lidi, kteří nemají rádi jazyky, se najde dostatek zajímavé práce, u které se nebudou nudit.
  87
  9  * '''Je pravda, že všechny v CZPJ nutíte programovat v Pythonu?[[BR]]''' `perl -e 'print "To je bohapustá lež,\n"` [[BR]] `python -c 'print "ale na druhé straně ..."'`[[BR]] [[BR]] V  případě, že noví členové laboratoře dosud nepracovali s žádným  skriptovacím jazykem, na základě našich dobrých zkušeností jim  doporučujeme se naučit Python.
   8 * '''Díval jsem se na nabízené úkoly, ale takřka ničemu nerozumím. Je to problém?[[BR]]'''Ne,  tím se rozhodně nenechte odradit. Raději zajděte za zadavatelem úkolu  nebo vedoucími Centra, ti vám zadání rádi vysvětlí, případně pomohou  s výběrem úkolu, který nejlépe odpovídá vašim schopnostem a chutím.
  109
  11  * '''Jak Centrum funguje časově? Kdy můžu chodit do akvárek?[[BR]]'''Do CZPJ členové chodí, kdy mají čas. Kromě toho se jim doporučuje navštěvovat [[cs/LaboratorniSeminar| seminář CZPJ]].
   10 * '''Můžu si zapsat bakalářskou/diplomovou práci v CZPJ, i když nestuduji specializaci UMI?'''[[BR]] Ano. Bude dobře, pokud o této skutečnosti informujete svého vedoucího. Budete tak mít jistotu, že zadání práce bude v souladu s požadavky FI. Navíc, v oblasti [[cs/ZpracovaniPrirozenehoJazyka|zpracování přirozeného jazyka]] používáme specifickou [[cs/Terminologie|terminologii]], kterou bude užitečné si osvojit.
   11 
   12 * '''Díval jsem se, na čem pracujete a zdá se mi, že jste to vzali za špatný konec. Můžu vám ukázat svoje řešení?'''[[BR]] Ano! Nikdo netvrdí, že máme patent na rozum. Máme dost zkušeností, softwaru i datových zdrojů. Potřebujeme každého zvídavého člověka, který naše data nebo software prověří a vylepší. Nebojte své myšlenky realizovat.
   13
   14 * '''Je pravda, že všechny v CZPJ nutíte programovat v Pythonu?[[BR]]''' `perl -e 'print "To je bohapustá lež,\n"` [[BR]] `python -c 'print "ale na druhé straně ..."'`[[BR]] [[BR]] V  případě, že noví členové laboratoře dosud nepracovali s žádným  skriptovacím jazykem, na základě našich dobrých zkušeností jim  doporučujeme se naučit Python. Některé projekty CZPJ vznikly v jazycích Java, C, Ruby nebo Go.
   15
   16 * '''Jak Centrum funguje časově? Kdy můžu chodit do akvárek?[[BR]]'''Do CZPJ členové chodí, kdy mají čas. Kromě toho se jim doporučuje navštěvovat [[cs/LaboratorniSeminar| seminář CZPJ]].
   17
   18 * '''Musím v CZPJ pracovat tak, že budu sedět v akvárku?'''[[BR]] Ne. Na projektech můžete pracovat i přes `ssh`, ale přijdete o některé výhody (rychlá rada, kafe, fotbálek).
  1219
  1320 * '''Na jak dlouho se člověk stane členem CZPJ?[[BR]]'''Každý je členem CZPJ tak dlouho, dokud v ní vyvíjí nějakou prospěšnou činnost (zejména práci na některém z úkolů).