wiki:cs/Aktuality

Version 7 (modified by Zuzana Nevěřilová, 8 years ago) (diff)

--

Aktuality

2015

První ročník Masarykovy Juniverzity

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/Aktuality/mjuni.jpg

Centrum zpracování přirozeného jazyka se zapojilo do výuky na Masarykově Juniverzitě. Studenti ve věku 9 až 12 let se dozvěděli, jak funguje prediktivní psaní v mobilních telefonech, a vyzkoušeli si řadu softwarových nástrojů pro zpracování přirozeného jazyka. Moc nás to bavilo, zase se těšíme na září.

Více informací na: http://www.mjuni.cz

2014

Cena ministra vnitra

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/CentrumZpracovaniPrirozenehoJazyka/foto.jpg

Článek přibližující bezpečnostní výzkum, za kterou Centrum získalo Cenu ministra vnitra, najdete na portáli Věda.muni: Informatici získali cenu za bezpečnostní výzkum

Tým Centra zpracování přirozeného jazyka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity získal za letošní rok Cenu ministra vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu. Ocenění si zasloužil za výsledky v řešení projektu Analýza přirozeného jazyka v prostředí internetu.
Více na stránkách Ministerstva vnitra.

Projekt FaNUK

Centrum poskytuje softwarové řešení výzkumného projektu Family Names in Britain and Ireland, kterému se od roku 2010 věnuje tým University of the West of England. Výsledky výzkumu připravuje k publikaci vydavatelství Oxford University Press.

Příručka druhá

Internetová jazyková příručka získala druhé místo v kategorii Veřejně prospěšná služba v anketě Křišťálová Lupa 2014. Výslednou listinu je možné si prohlédnout na stránce projektu.

2013

Nová kniha Patricka Hankse

MIT PRESS vydala knihu světově známého lexikografa Patricka Hankse, který v minulosti (2006-2008) působil v CZPJ na FI MU v rámci grantu podporovaného Akademií věd České republiky. Patrick Hanks v ní nabízí rozsáhlé empirické zkoumání užití slov a významu v jazyce a rovněž i teoretický přístup založený na textových korpusech, který pomáhá lidem porozumět, jak se slova pojí do kolokací a konstrukcí.
Plný název: Lexical Analysis: Norms and Exploitations, MIT PRESS 2013, Cambridge Mass.

Attachments (2)

Download all attachments as: .zip