wiki:cs/Aktuality

Version 17 (modified by Zuzana Nevěřilová, 4 years ago) (diff)

--

Aktuality

2020

Karel Pepper navštívil Robotiádu a Robo-sobotu ve VIDA. Podívejte se: https://www.facebook.com/vidabrno/videos/196833171683514/ V pátek na Robotiádu VIDu navštívilo 1149 návštěvníků a v Robo-sobotu jich bylo 2467.

2019

CZPJ ovládli roboti! Od prosince 2018 je součástí Centra sociální robot Karel Pepper. Od podzimního semestru je možné programovat robota Pepper v rámci nového semináře PV277 Programování sociálních robotů.

Více informací: ProgrammingRobotsCourse?

2018

Nový encyklopedický slovník češtiny, který vznikl ve spolupráci FF a CZPJ, získal prestižní cenu Slovník roku 2018.

2017

Nová encyklopedie češtiny on-line

NLP Centrum ve spolupráci s FF MU (prof.Karlík) vyvinulo systém pro tvorbu, správu a prohlížení komplexní encyklopedie o češtině. Několik měsíců po spuštění on-line webového portálu je návštěvnost stránek encyklopedie v řádech více než tisíc stránek denně. Více viz také ohlasy v médiích.

Strojový překlad pomocí neuronových sítí

V rámci vysílání ČT ve Studiu 6, krátce diskutoval Aleš Horák, NLP Centrum FI MU, o tématu Nové generace strojového překladu

2015

Bezpečnostní výzkum v ČR

Projekt Analýza přirozeného jazyka v prostředí internetu (VF20102014003), který CZPJ řešilo v letech 2010 až 2014, byl po kontrole MV ČR na základě oponentských posudků, zjištění kontrol a hodnocení zpráv shledán jako projekt s vynikajícími výsledky s mezinárodním významem. Projekt byl také odměněn cenou Ministerstva vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu. Nástroj, který byl v rámci tohoto projektu vyvíjen je schopen vytvořit tzv. otisk autora, tedy unikátní digitální popis stylu autora na základě předchozích textů. Tenhle otisk je pak možné použít pro následnou identifikaci autora nového textu; více se dočtete na našem webu v článku Určování autorství a stylometrie.

Nový předmět IA161 Advanced Techniques of Natural Language Processing

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/Aktuality/WordItOut-word-cloud-1108244.png

V podzimním semestru jsme vypsali nový předmět pro zájemce o zpracování přirozeného jazyka. V předmětu se vystřídá několik přednášejících, každý přiblíží techniky používané v určité oblasti zpracování přirozeného jazyka s ohledem na současné nejnovější výsledky. Součástí každého kurzu je i praktická část u počítače.

Více informací na: en/AdvancedNlpCourse

První ročník Masarykovy Juniverzity

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/Aktuality/mjuni.jpg

Centrum zpracování přirozeného jazyka se zapojilo do výuky na Masarykově Juniverzitě. Studenti ve věku 9 až 12 let se dozvěděli, jak funguje prediktivní psaní v mobilních telefonech, a vyzkoušeli si řadu softwarových nástrojů pro zpracování přirozeného jazyka. Moc nás to bavilo, zase se těšíme na září.

Více informací na: http://www.mjuni.cz

2014

Cena ministra vnitra

/trac/research/raw-attachment/wiki/cs/CentrumZpracovaniPrirozenehoJazyka/foto.jpg

Článek přibližující bezpečnostní výzkum, za kterou Centrum získalo Cenu ministra vnitra, najdete na portáli Věda.muni: Informatici získali cenu za bezpečnostní výzkum

Tým Centra zpracování přirozeného jazyka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity získal za letošní rok Cenu ministra vnitra za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu. Ocenění si zasloužil za výsledky v řešení projektu Analýza přirozeného jazyka v prostředí internetu.
Více na stránkách Ministerstva vnitra.

Projekt FaNUK

Centrum poskytuje softwarové řešení výzkumného projektu Family Names in Britain and Ireland, kterému se od roku 2010 věnuje tým University of the West of England. Výsledky výzkumu připravuje k publikaci vydavatelství Oxford University Press.

Příručka druhá

Internetová jazyková příručka získala druhé místo v kategorii Veřejně prospěšná služba v anketě Křišťálová Lupa 2014. Výslednou listinu je možné si prohlédnout na stránce projektu.

2013

Nová kniha Patricka Hankse

MIT PRESS vydala knihu světově známého lexikografa Patricka Hankse, který v minulosti (2006-2008) působil v CZPJ na FI MU v rámci grantu podporovaného Akademií věd České republiky. Patrick Hanks v ní nabízí rozsáhlé empirické zkoumání užití slov a významu v jazyce a rovněž i teoretický přístup založený na textových korpusech, který pomáhá lidem porozumět, jak se slova pojí do kolokací a konstrukcí.
Plný název: Lexical Analysis: Norms and Exploitations, MIT PRESS 2013, Cambridge Mass.

Attachments (2)

Download all attachments as: .zip