Historické prameny
    na dosah

  • Úvod

  • Edice
    Kategorie Autor Název Rok vydání Rejstřík místní Rejstřík osobní
  • Regesty
    Datum vydání Místo vydání Autor regestu Rejstřík místní Rejstřík osobní Všechny
  • Hledat
  • Mapy

  • O projektu
  • Autoři
  • Nápověda

  • čtenář
  • Regest
  • Přepis
Staroměstská rada dosvědčuje průběh sporu Elišky Pezoldové a Jana z domu Zmrzlíkova. (4d48a787df)zobrazit mapu pro regest / přejít na slovníček pojmů
Denní datum:
[1431]-03-19
Místo vydání:
Praha
Vlastní text regestu:

Purkmistr a konšelé Starého Města pražského (pánov léta nynějšího) oznamuje, že obrátila na dřívější staroměstskou radu z roku 1417 (Stará rada, kteráž jest byla l. MCCCCXVII) ve věci sporu mezi 1. Eliškou Pezoldovou (Pezoltovú), 2. Janem z domu Zmrzlíkova (Janem z domu Zmrzlíkova) a jeho manželkou Mandou (Mandú, manželkú jeho) týkajícího se sirotků mistra Jukubína (o sirotky mistra Jukubína). Dřívější staroměstská rada vypověděla, že ze své pravomoci svěřila dotčené sirotky do péče Elišky Pezoldové a manželům Janovi a Mandě nařídila přispívat Elišce a mistrovi na stravu sirotků 14 kop grošů ročně (XIIII k. gr. vydávali na každé leto), respektive 12 kop sirotkům (sirotkóm XII kop) a 2 kopy grošů mistrovi (mistru za práci dvě kopě gr.). Dále dřívější rada dosvědčila, že jmenovaná Eliška Pezoldová a mistr se o dotčené sirotky starali 3 roky (tři léta pořád), během nichž učinili potřebná vydání na sukně, na kožichy, na knihy a na jiné věci (na sukně, na kožichy, na kniehy a na jiné věci) ve výši 13 kop a 26 grošů (XIII k. a XXVI gr.). Dřívější staroměstská rada přiznala, že Eliška Pezoldová radu upomínala kvůli výše uvedené částce. Dále dřívější staroměstská rada vypověděla, že se Eliška Pezoldová bránila zaplatit daně s poukazem, že dokud jí nebudou vyplaceny výše uvedené peníze za staroměstskou radou svěřené sirotky, nemá prostředky k zaplacení daní. Staroměstská rada oznamuje, že z výše uvedených příčin předvolala a napomenula Jana z domu Zmrzlíkova, který se hájil tím, že k výplatě předepsané částky nemá prostředky. Na základě toho dřívější staroměstská rada nařídila roku 1417 Jana vsadit do vězení.

↑ Přičemž konšel a rytíř Jan Zmrzlík byl popraven 11. března 1422. Čornej 2004, s. 219.
Svědkové:

N/A

Pečeti:

N/A

Kancelářské poznámky:

N/A

Jazyk:
čeština
Forma dochování:
  • A: intabulace do městské knihy
Archivní signatura uvedeného dochování:
  • A: AHMP; Sbírka rukopisů; rkp. 2099; fol. 312 (kniha shořela roku 1945)
Digitalizáty a reprodukce:
  • A: N/A
Edice:
  • Teige 1910, s. 214, č. 21 
Komentář:

Srov. regest .

Způsob zpracování regestu:
Dle edice Teige 1910, s. 214, č. 21.
Autor regestu a datum zpracování:
ZV; 2025-01-06
Zpětná vazba
Jméno
E-mail
Komentář
Kolik je pět plus sedm? (číslem)

    Přepis regestovaného dokumentu

    Stará rada, kteráž jest byla l. MCCCCXVII otázána jsúci ode pánov léta nynějšího, co by ji bylo svědomo o té při, kteráž jest byla mezi Pezoltovú z jedné a Janem z domu Zmrzlíkova a Mandú, manželkú jeho, z strany druhé o sirotky mistra Jukubína, vyznala jest, že z jich moci konšelské svrchupsaní sirotci dáni sú byli též Pezoltové k chování takovú měrú, aby svrchupsaní Jan a Manda manželé nadepsaní paní Pezoltové za stravu XIIII k. gr. vydávali na každé leto týchž sirotkuov a jich mistru bez odporu, totižto sirotkóm XII kop a mistru za práci dvě kopě gr. A týchž sirotkóv nadepsaná paní Pezoltová chovala jest u sebe s mistrem tři léta pořád a v těch třech letech učinila jest nákladu na též sirotky, jakožto na sukně, na kožichy, na kniehy a na jiné věci XIII k. a XXVI gr. A dále vyznala jest táž rada, že když jesti jie napomínala z těch peněz svrchupsaná paní Pezoltová, tehdy sú odpověděli a řekli, že v té mieře jich nemají, než když jie Buoh nadělí, že jí chtie rádi dáti. Také jest vyznala nahořepsaná rada, že když jesti Pezoltová upomínána byla od berníkuov, aby berni dala a položila, tehdy jest ona odpierala praviecí, že nemá jie čím zaplatiti než když jí budú penězy dány od Jana svrchupsaného za sirotky Jakubínovi, kteréž jest z přikázánie panského chovala, tehda ona chce ráda berni zaplatiti. A tak jest byl povolán svrchupsaný Jan do rady a napomenut od pánóv, proč Pezoltové peněz nedá a on odpověděl a řka, že jich nemá. A tak jesti byl do kázni panské vsazen. Act. fer. II. dominice Judica.

    Způsob zpracování přepisu:
    Dle edice Teige 1910, s. 214, č. 21.
    Autor přepisu a datum zpracování:
    ZV; 2025-01-06
    Copyright © AHISTO 2020–2023
    Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Éta.